زنان واشر وومن در تاریخچه پیدایش ماشین لباسشویی
زنان واشر وومن

رختشویی‎های عمومی

تاریخچه ماشین لباسشویی به اولین تمدن ها باز می گردد، زیرا مردم سعی می کنند بهترین شیوه لباس شستن را پیدا کنند، ابتدا در جریان آب و سپس در تانک های پیچیده تر.

اختراع ماشین لباسشویی را به Jacob Christian Schaffer (1767) مدیونیم. ( مخترع لباسشویی جاکوب کریستین شافر در سال ۱۷۶۷)

ماشین لباسشویی یکی از بزرگترین نیاز بشر که نیاز به بهداشت و تمیزی لباس هست را برطرف کرده است.

شستشوی البسه از قدیم تا کنون یکی از امور روزمره بوده و در قدیم حتی افرادی به این منظور استخدام میکردند.

اولین خانه های شستشو در گام اول تاریخچه ماشین لباسشویی

شستشوی البسه با دست یکی از سخت ترین کارهای خانگی بوده و هست. Washer women (زنانی که جهت شستشو البسه استخدام میشدند) البسه را جمع آوری کرده لب رودخانه می‎بردند و برای تمیز کردن آن از صابون استفاده می‎کردند و لباس را روی تخته سنگ یا تخته چوبی مالش می‎دادند. 

گاهی برای حذف لکه ها و لکه برداری کمی خاک، یا شن و ماسه روی البسه میریختند.

قبل از وجود خانه شتسشو

سالیان قدیم زنان شستشو (washer woman) ازمواد طبیعی برای پاکسازی البسه استفاده می‎کردند، مثل: دمنوش های نعناع و پونه که هم خاصیت چربی بری داشتند و هم لباس ها را خوشبو می‎کردند.

تکنیک فرانسوی‎ها

در بررسی تاریخچه ماشین لباسشویی دیدیدیم که فرانسوی ها برای پاکسازی البسه از خاکستر درخت غوشه استفاده می‎کردند که این روش به ۲۸۰۰ سال پیش باز می‌گردد.

در نسل های بعدی کریستال های جوش شیرین جایگزین قوی تری برای خاکستر زغال درخت شد.

تکنیک رومی‎ها

رومی ها، اولین تمدنی بودند که رختشویخانه های عمومی (public laundries) را ساختند و کارگذارانی استخدام کردند.

نوعی گیاه به نام (Fuller’s grass)، که از سوریه وارد شده بود، بیش از حد گران بود، رومی ها از ادرار انسانی برای سفید کردن البسه استفاده می‎کردند زیرا ادرار حاوی آمونیاک بوده و قابلیت سفید کنندگی پارچه را دارد.

در این روش ادرارهای جمع آوری شده درون یک مخزن ریخته شده و washer woman  البسه را درون آن قرار می‎داد.

پس از چرخیدن مخزن البسه را از آن خارج کرده و با آب می‌شستند.

ادرار باقی مانده برای شستشوهای بعدی استفاده می‎شد.

امپراطوری که برای جمع آوری ادرار مالیات تعیین کرد!

امپراطور Vespasian امروزه هنوز هم مشهور است، وی برای جمع اوری ادرار و بردن آن به رختشویخانه های عمومی مالیاتی برای مردم تعیین کرد که در تاریخ سر و صدای عجیبی کرد.

وقتی پسرش تیتوس به او در مورد این شکایت کرد، وسپاسیان نخستین رسید این مالیات را در زیر بینی تیتوس داد و از او پرسید که آیا بوی این پول ها به نظرت بدهست؟

از مکالمه این دو ضرب المثل ( پول بو ندارد یا money has no smelt ) زاییده شد. قرنها بعد، اولین توالت عمومی به نام Vespasians نامگذاری شد.

در اواخر سال ۱۹۰۹ ادرار انسان برای ضد عفونی کردن پشم به کار رفته در تختخواب ارتشی‎ها استفاده می‎شد.

فولر ها در تاریخچه ماشین لباسشویی
فولر ها

مشاغلی که همه آنها جای خود را به لباسشویی دادند!

در میان حرفه هایی که در آن سال ها رواج یافته بود میتوان به چند مورد اشاره کرد: زنان مخصوص بخش شستشو، که البسه را کنار رودخانه برده و روی تخته های چوبی مشستند، زنان بخش پهن کردن البسه و جمع آوری و اطو کردن آن و در آخر زنانی که مسئول لکه برداری از البسه بودند.

نقش خانه های شستشو دربهداشت

قبل ازینکه خانه های شستشو در مناطق غیر شهری احداث شود، روستاییان از آب کثیف و روش های غیر اصولی برای شستن البسه خود استفاده می‎کردند.

این امر موجب از بین رفتن افراد زیادی در اثر بیماری‎های پوستی و شیوع بیماری های ویروسی شد.

بنابراین بخشی از یارانه دولتی در هر شهر و روستایی به احداث خانه های شستشو اختصاص یافت. و حتی در این بین قوانین بهداشت هم اعلام شد.

رفته رفته البسه خاص برای پرسنل در نظر گرفته شد و تجهیزات نیز بهتر شد.

واحدهای لباسشویی نقش مهم اجتماعی پیدا کرده بودند. زنان حداقل هفته ای یکبار به آنجا رفته و به هنگام شستن البسه اخبار محلی را ردو بدل میکردند.

تا جایی که صدای آواز زنان گوش روستا را کر میکرد.

ابزار کار واشر وومن ها در تاریخچه ماشین لباسشویی
ابزار کار واشر وومن ها

ناپدید شدن خانه های شستشو

شستشوی خانه به تدریج ناپدید شد زیرا آب به خانه ها وارد شد و تکنیک های شستشوی لباس فراگیر شد.

اختراع ماشین لباسشویی

ما اختراع ماشین لباسشویی را به Jacob Christian Schaffer (1767) مدیونیم. ( مخترع لباسشویی جاکوب کریستین شافر در سال ۱۷۶۷)

۳۰ سال بعد یک آمریکایی بنام ناتانیل بریگز، نخستین ایده برای یک ماشین لباسشویی را به دست آورد و آن را اختراع کرد.

عملکرد این ماشین شامل ریختن آب گرم به مخزن، چرخش به وسیله یک اهرم برای شستن لباس‎ها و سپس بین دو غلطک آنها را در می‎کرد تا آب البسه گرفته شود. سپس مخزن با استفاده از یک شیر آب تخلیه میشد.

۲۱۰ سال دیگر، ماشین لباسشویی دستی اختراع شد.

در سال ۱۹۰۵ اولین دستگاه شستشوی درام ظاهر شد. آنها هنوز به صورت دستی بودند، اما مخزن فولادی برای مشعل زغال سنگ داشتند.

تولد لباسشویی الکتریکی- نیمه اتومات

در بررسی تاریخچه ماشین لباسشویی در سال ۱۹۲۰ اولین ماشین الکتریکی متولد شد که در فرایند انجام کار آن تنها مکانیسم چرخش لباسشویی الکتریکی بود. کنترل های باقی مانده هنوز دستی بودند که شامل ورود و خروج آب به مخزن می‎شدند.

ورود ماشین های اتوماتیک تحویلی در تاریخچه لباسشویی

در سال ۱۹۳۰ ماشین آلات اتوماتیک تولید شدند. سوئیچ های فشار، ترموستات و تایمر در مدل های جدید گنجانده شد. از دهه ۱۹۸۰ به بعد، پیشرفت در زمینه الکترونیک به این معنی بود که ماشین های شستشو واکنش پذیر و اکولوژیکی شد:

  1. تنظیم پارامترها توسط حسگرها: سطح آب، سرعت، چرخش …
  2. حساسیت به وزن
  3. چرخه های مختلف: رنگ، سفید، پشم، مصنوعی و…
  4. صرفه جویی در انرژی و آب
  5. و…

کاهش زمان شستشو

در سال ۱۹۹۰، یکی از مخترعان بریتانیایی، بنام جیمز دیسون، یک ماشین لباسشویی با دو سیلندر تولید کرد که در جهت مخالف قرار گرفت، که نتیجه این امر و این خلاقیت کاهش زمان شستشو و ارائه نتایج بهتر بود.

تاریخچه لباسشویی امروزی توام با تکنولوژی

امروزه ماشین های شستشو از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل میشوند و ازین طریق برنامه های شستشو خود را میگیرند.  مثلا قابل تنظیم در در زمان های کم مصرف در روز که هزینه های برق پایین ترین آنها باشد هستند.

بعضی از مدل ها بدون مواد شوینده، به لطف الکترولیز، که یون های مثبت و منفی را جدا می کند، کار می کنند. بعضی از ماشین ها به صفحه نمایش لمسی مجهز هستند و…

زمانبندی یک اختراع انقلابی از زمان خلق آن تا امروز

تا قرن هجدهم، شستشو با استفاده از یک ضربه گیر ، یک صابون کوچک و در برخی موارد خاکستر انجام می‎شد.  شستشو یک کار چالش انگیز و لوکس بود. اما با اختراع لباسشویی شستشو حالا یک یاز ابتدایی ترین امور روز مره ماست.

سلسه مراتب تاریخچه لباسشویی مکانیکی

۱۷۶۷

یک آلمانی، یعقوب مسیحی شافر، ماشین لباسشویی را اختراع کرد. 

دارنده مدارک فلسفی و الهیات، عضو بسیاری از جوامع آموخته، از جمله آکادمی علوم در پاریس، یعقوب مسیحی شافر کتابچه گیاهی برای داروسازان و پزشکان را تهیه کرده است، روشهای طبقه بندی جدیدی را طراحی کرده و کار مهمی را در زمینه میکروسکوپ و انستولوژی انجام داده است و همچنین آزمایشات شامل اپتیک و برق است. در سال ۱۷۸۶، گوته شخصا این کابینه کنجکاوی محقق بزرگ را دید.

نمونه های اولیه از ماشین لباسشویی
نمونه های اولیه از ماشین لباسشویی

۱۷۹۷

در ۳۱ مارس سال جاری یک آمریکایی ناتانیل بریگز نخستین اختراع برای یک ماشین لباسشویی را به ثبت رساند.

۱۸۳۰

اولین دستگاه های ماشین لباسشویی مکانیکی در انگلستان در چرخه تولید وارد شد.

۱۸۴۳

یک آمریکایی چندی بعد ماشین لباسشویی غلتکی را اختراع کرد.

۱۸۵۱

جیمز کینگ برای اولین دستگاه درام ثبت اختراع کرد. این مدل، با این حال، هنوز مکانیکی بود و موتور با یک اهرم فعال شد. اعمال انرژی مکانیکی کمی کاهش یافت.

۱۸۶۱

دستگاهی که توسط جیمز کینگ ساخته شده بود، شامل یک سیلندر بود، در نتیجه شستشو را تسهیل کرد.

نمونه قدیمی ماشین لباسشویی سیلندر دار
نمونه قدیمی ماشین لباسشویی

۱۸۷۰

یک فرانسوی توانست دیگ بخار را تولید کند و فهمید که بخار برای استریل کردن بسیار مناسب بوده بنابراین آن را وارد سیستم لباسشویی کرد.

۱۸۹۸

تولید کننده فرانسوی Flandria “Barboteuse” را راه اندازی کرد. این ماشین لباسشویی دستی، دارای حجم کمتری بود و در نتیجه در خانه میشد از آن استفاده کرد.

عملکرد لباسشویی

اول، البسه در یک مخزن جوش داده میشدند. لباس ها اغلب با استفاده از خاکستر های چوبی (به طور طبیعی غنی از پتاس هستند و بعنوان مواد شوینده و از بین برنده بو از آن استفاده میشد). سپس البسه را در ماشین قرار داده و چرخ اهرمی چرخانده میشد :حرکت عقب و جلو دستگاه و در نهایت تمیزی البسه و در آخر آب کثیف از طریق یک لب در زه کشی خارج میشد.

ماشین لباسشویی الکتریکی

۱۹۰۱

یک مهندس آمریکایی، آلوا جان فیشر، به طور کلی مخترع اولین ماشین الکتریکی است. توانست لباسشویی با کیفیت بهتری بسازد که در آن تانک های چوبی با فلزات جایگزین شدند.

۱۹۰۷

شرکت هورلی الکتریکی تجهیزات رختشویی “Thor”، نخستین ماشین لباسشویی الکتریکی را با استفاده از نمونه اولیه Alva J. Fisher (در سال ۱۹۱۰ اختراع کرد) وارد بازار شد: درام توسط موتور الکتریکی طراحی شده بود. در مدل های اولیه، این موتور آب بندی نبود و آب مستقیما با مدار های برقی در تماس بوده ککه این دلیل بالقوه خطرناک بودن دستگاه بود.

۱۹۰۸

جو بارلو و جان سیلون Barlow & Seeling Manufacturing بزرگ ترین رختشویخانه و لاندری را احداث کرد.

۱۹۱۱ بهبود بهره وری برای ماشین لباسشویی

Barlow & Seeling Manufacturing ماشین لباسشویی الکتریکی را تولید کرده و ساختار آن بهبود یافت.

۱۹۲۰

موتور های دوحالته تولید شدند که قابلیت شستشو به صورت آرام و سریع را داشتند. آرام براری شستشو و سریع برای شک کردن. برای اولین بار در نمایشگاه پاریس رونمایی شد که بسیار شگفت انگیز بود.

۱۹۲۹

اولین ماشین لباسشویی از نوع فوق در بازار فرانسوی قرار گرفت: آنها دارای قابلیت چرخشی بودند.

۱۹۴۰

از ۲۵۰۰۰،۰۰۰ خانه های آمریکایی که به شبکه برق متصل شده بودند، ۶۰ درصد ماشین لباسشویی الکتریکی داشتند. در واقع لباسشویی و استفاده از آن سراسری شده بود.

۱۹۴۱ راه اندازی ماشین لباسشویی

برای حمایت از جنگ و تامین بودجه آن تولیدات این دستگاه ها تا مدتی متوفق شد. اما آمریکا اجازه میداد محققان در این باره تلاش های خود را انجام دهند.

گسترش ماشین لباسشویی اتوماتیک

ماشین لباسشویی اتوماتیک بدون هیچ مداخلۀ دستی، تمام عملیات شستشو انجام می دهد.

یک برنامه نویس دستگاه را راه اندازی می کند.

یک سوپاپ فشار و یک سوپاپ سوپاپ در هنگام پر شدن مخزن، آب را قطع می کند.
یک ترموستات دما را کنترل می کند
تایمر زمان کار را کنترل می کند.

لباسشویی اتوماتیک به علت استفاده از قطعات الکتریکی بسیار گران بود و تنها تعداد کمی از خانواده ها توانایی پرداخت چنین هزینه ای داشتند بنابراین این اختراع  در ابتدا همه گیر نشد.

مدل ها همچنان بهبود می یابند، یکپارچه سازی نیروی گریز از مرکز برای خشک کردن لباس های شسته شده و استفاده از برنامه ریزی های شستشو.

تولد برندها در کامل تاریخچه ماشین لباسشویی

مارک های مختلف ماشین لباسشویی تبلیغات محصولات خود را آغاز کردند. در سال ۱۹۶۷، ۴۴ درصد خانوارهای فرانسوی ماشین لباسشویی داشتند. ده سال بعد، ۷۴٪ خانوارهای فرانسوی دارای یک ماشین بودند.

ماشین لباسشویی های اتومات
ماشین لباسشویی های اتومات

بهینه سازی انرژی

از دهه ۸۰ میلادی، ماشین آلات حاوی اجزای الکترونیکی کوچک (میکروپروسسور، RAM …) بودند که کمتر و کمتر آب و برق مصرف میکردند، در تلاش برای حفظ محیط زیست هستند.

ماشین لباسشویی امروز

امروزه ماشین های لباسشویی ده ها سیکل برای شستشو دارند و در مدل های مختلف تولید شده و قابل دسته بندی هستند. دارای برنامه حرفه ای بوده و حتی در مدل های هوشمند قابل ارائه میباشند.

این دستگاه ها مصرف آب و انرژی روزانه را کاهش می دهد و کیفیت لباس های شسته شده حفظ می کند.

امروزه در تمامی مراکز بیمارستانی، هتل ها،خوابگاه ها، پادگان ها و حتی خانه ها وجود لباسشویی یک امر ضروریست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *